DO POBRANIA & FAQ
Materiały do pobrania:
Katalog Ogólny Wszystkich Produktów
Katalog Szczegółowy Schody na Beton i Balustrady
Katalog Szczegółowy Schody Samonośne i Balustrady
FAQ czyli NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Nasi klienci często zadają pytania związane z naszymi możliwościami i pielęgnacją naszych produktów. Zebraliśmy listę najczęściej poruszanych wątków i szczegółowo je omówiliśmy - zapraszamy do lektury najpopularniejszych zagadnień dotyczących naszych podłóg, schodów, drzwi, tarasów i elewacji.
PODŁOGI DREWNIANE
- Jak pielęgnować podłogę drewnianą Roble?
Zalecamy pielęgnację według poniższego harmonogramu:
- Codziennie – Zamiatanie lub wycieranie wilgotnym (nie mokrym!) mopem,
- Co tydzień – Odkurzanie przy zastosowaniu nakładki ze szczotką z miękkim włosiem,
- Co miesiąc – Czyszczenie za pomocą zalecanego środka do pielęgnacji podłóg drewnianych,
- Co 1 – 2 lat – Konserwacja poprzez nakładanie oleju/wosku/twardego wosku olejnego (w przypadku podłóg wykończonych tymi substancjami),
- Co dekadę – Piaskowanie i całkowita regeneracja podłogi.
Aby nie narażać podłogi drewnianej na nadmierne zużycie i uszkodzenia, warto stosować się do kilku istotnych wskazówek:
- do czyszczenia podłóg drewnianych (niezależnie od wykończenia) nigdy nie stosować bardzo mokrych i parowych mopów,
- podczas odkurzania korzystać z przystosowanej końcówki odkurzacza z włosiem,
- natychmiast wycierać mokre plamy czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym,
- stosować dywaniki/wycieraczki w miejscach najbardziej narażonych na wytarcie oraz podkładki filcowe pod meblami,
- używać tylko tych środków do czyszczenia podłóg, które są dostosowane do powierzchni drewnianych olejowanych/lakierowanych.
- Ile trwa i jak przebiega montaż podłogi drewnianej Roble?
Do montażu podłogi możemy przystąpić dopiero po ukończeniu wszystkich prac mokrych (tylko ostatnie malowanie należy zostawić na koniec).
Podłogę drewnianą wykończoną lakierem/olejem na etapie produkcji, jeszcze przed jej układaniem, montujemy w ilości ok. 40m2 dziennie. Po odkurzeniu wylewki, nakładamy grunt, a następnie specjalne kleje, na których mocujemy deski lub klepki.
W przypadku surowych podłóg instalacja trwa 2-3 tygodnie. Po odkurzeniu, zagruntowaniu wylewki i przyklejeniu surowej podłogi musimy poczekać ok. 2 tygodnie, aby drewno osiągnęło odpowiednią wilgotność. Po tym czasie przystępujemy do cyklinowania, szpachlowania i polerowania podłogi, a na końcu jej olejowania lub lakierowania. Po tym czasie należy odczekać ok. od 2 dni nawet do 2 tygodni, w zależności od użytego wykończenia.
- Czy podłogi Roble nadają się pod ogrzewanie podłogowe i do pomieszczeń o wzmożonej wilgotności (t.j. łazienka, kuchnia)?
Podłogi warstwowe Roble we wszystkich gatunkach drewna nadają się pod ogrzewanie podłogowe, które dzięki opracowanej technologii produkcji są odpowiednio stabilne wymiarowo.
Do kuchni nadadzą się dębowe, olejowane podłogi warstwowe Roble, które są bardziej odporne na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, natomiast w łazience warto zastosować oleiste, egzotyczne gatunki drewna, takie jak teak, ipe lapacho, iroko, doussie, zabezpieczone olejem.
- Z czego składa się deska warstwowa Roble?
Deska warstwowa Roble składa się z 4mm lub 6mm szlachetnego drewna (np. dębu, jesionu, gatunków egzotycznych) oraz 10mm twardej, I-klasowej sklejki brzozowej. Więcej o desce warstwowej można dowiedzieć się tutaj: http://blog.roble.eu/2019/01/18/5-najczesciej-zadawanych-pytan-o-podloge-warstwowa/.
- Jakie parametry należy zachować w pomieszczeniach z drewnianą podłogą?
Drewno to materiał naturalny, dlatego pod wpływem nagłych zmian temperatury oraz wilgotności lub zbyt niskich/wysokich ich wartości, podłoga drewniana może ulec zniekształceniom. Aby tego uniknąć, należy zadbać o następujące parametry:
- wilgotność wylewki przed montażem do 2% (nasi montażyści zawsze sprawdzają ten parametr),
- wilgotność powietrza na poziomie 45 - 65% (warto stosować nawilżacze powietrza),
- temperatura powietrza w granicach 18oC - 22oC,
- jeśli pod podłogą znajduje się ogrzewanie podłogowe i istnieje możliwość regulacji jego temperatury, nie należy przekraczać temperatury 35oC na piecu i 25oC w podłodze.
SCHODY DREWNIANE
- Jakie są etapy montażu schodów Roble?
Podczas realizacji schodów na beton, w pierwszej kolejności montujemy drewniane trepy. Jeśli podstopnice również mają być wykonane z drewna bądź MDF, będą gotowe wraz ze stopniami, natomiast podstopnice szklane (lacobel) wykonamy na podstawie pomiarów schodów z gotowymi trepami.
Schody policzkowe oraz dywanowe wykonane z całości z drewna montujemy bez wykonywania dodatkowych pomiarów.
Montaż schodów belkowych oraz półkowych najlepiej podzielić na dwa etapy. Stalowe elementy konstrukcyjne zwykle montujemy przed pracami mokrymi (by tynki mogły zostać uzupełnione w miejscach mocowań), a po skończeniu prac mokrych zakładamy stopnie.
Aby zamontować balustrady, musimy wykonać pomiary na już zamontowanych schodach, na podstawie których stworzymy dokładnie dopasowane profile. Na montaż balustrad szklanych, drewnianych, stalowych czy kutych, trzeba poczekać ok. 2-3tygodnie.
- Z jakich materiałów mogą być wykonane schody i balustrady Roble?
Stopnie wykonujemy z wyselekcjonowanych krajowych i egzotycznych gatunków drewna, a do produkcji podstopni oprócz drewna możemy wykorzystać lacobel lub MDF, które nadają schodom bardziej nowoczesnego wyglądu. Konstrukcję schodów samonośnych tworzymy z drewna lub malowanej proszkowo, nierdzewnej stali.
Balustrady z kolei wykonujemy ze wszystkich możliwych materiałów, takich jak bezpieczne szkło hartowane, drewno, cięgna stalowe, stal kuta, wycinane metodą CNC metalowe blachy lub MDF.
DRZWI DREWNIANE
- Czy w Roble można zamówić drzwi o niestandardowych wymiarach?
Nasze drzwi tworzone są w oparciu o Państwa projekty lub inspiracje. Jesteśmy w stanie wyprodukować drzwi w wymiarach idealnie pasujących do gotowych otworów drzwiowych.
- Czy drzwi Roble mogą być wykonane z kombinacji różnych materiałów?
Jak najbardziej, nasze drzwi produkujemy nie tylko z wielu gatunków drewna, wykorzystujemy także różnego rodzaju szkło, elementy stalowe i aluminiowe.
TARASY I ELEWACJE
- Na jakich podłożach montowane są tarasy Roble?
Jeśli mają Państwo gotową wylewkę pod taras, na betonie rozkładamy specjalne podkładki, na których układamy legary, a do nich mocujemy deski tarasowe. Podobnie postępujemy w przypadku podłoża wykonanego z tłucznia.
W przypadku, gdy żadne z powyższych podłoży nie jest zastosowane, tworzymy betonowe słupy. Najpierw wykonujemy odpowiednio głębokie wykopy, w których umieszczamy tuby, (stanowiące szalunek) i zalewamy je betonem. Po upływie 1-2 tygodni (w zależności od temperatury powietrza i czasu schnięcia betonu), do słupów mocujemy legary.
Podwójne legarowanie (dwa legary układane na krzyż) stosujemy przy montażu większych tarasów oraz na słupach betonowych, aby zapewnić odpowiednią stabilność tarasu.
- Jaki system montażu stosowany jest w elewacjach Roble?
Najczęściej stosujemy sprawdzony system montażu elewacji z zastosowaniem rusztu krzyżowego. Na ocieplonej ścianie zewnętrznej za pomocą stalowych kątowników mocujemy tzw. łaty, czyli kantówki z drewna elewacyjnego. Pomiędzy łaty umieszczamy izolację (wełnę mineralną) i przykrywamy folią paroprzepuszczalną, a następnie nabijamy kontrłaty, czyli drewniane listwy wentylacyjne. Tak przygotowany ruszt zapobiega wewnętrznej kondensacji wilgoci.
Wybrane deski elewacyjne montujemy na ruszcie pod kątem 90o, wykorzystując sposób montażu odpowiedni dla danego typu desek.
- Jak konserwować drewniane tarasy i elewacje, by jak najdłużej zachowały piękny wygląd i trwałość?
Konserwację zewnętrznych elementów drewnianych najlepiej przeprowadzać po sezonie letnim oraz wiosną. Pielęgnację należy wykonywać jeszcze w czasie ciepłych dni, gdy temperatura sięga powyżej 10oC, a więc w październiku/listopadzie oraz kwietniu.
Deski drewniane tarasowe lub elewacyjne muszą zostać najpierw dokładnie oczyszczone, za pomocą czystej wody i myjki ciśnieniowej lub szczotki przy większych zabrudzeniach. Po wyschnięciu desek, można przystąpić do ponownego olejowania powierzchni, przy użyciu odpowiednich olejów do konserwacji.
Olej należy nakładać szerokim pędzlem z włosiem w takiej ilości, która pozwoli na pokrycie całej powierzchni deski. Po upłynięciu 15 minut (max. do 1 godziny) trzeba usunąć ewentualny nadmiar oleju (w postaci plam lub we wgłębieniach desek ryflowanych), gdyż jego nadmiar może spowodować powstanie ciemniejszych smug.
Jeśli poszukują Państwo inspiracji lub więcej porad, zachęcamy do odwiedzenia naszego bloga.