konstrukcje schodów

SCHODY – ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNE

Schody znajdują się w niemal każdym domu i niejednokrotnie stanowią główny element wystroju. Widzimy je od razu po wejściu do naszego domu lub przebywając w salonie, dlatego tak ważny jest ich odpowiedni dobór. Drewniane schody pasują do każdego wnętrza, przy czym mogą pełnić w nim wielorakie funkcje. Tradycyjne, wykonane z drewna nadają pomieszczeniu ciepłego, przytulnego klimatu, nowoczesne wzbudzają poczucie estetyki, a te fantazyjne ożywiają przestrzeń.

Ze względu na rozwiązania konstrukcyjne, możemy wyróżnić między innymi:

Schody na beton

Jeśli w naszym domu została wykonana wylewka betonowa, możemy wyłożyć ją samymi drewnianymi stopnicami i podstopniami, a także połączyć z listwami. Stopnie z drewna są wówczas montujemy na specjalnej piance montażowej lub kleju. Drewniane stopnie na beton mogą być rozwiązane na kilka sposóbów:

Schody na beton dywanowe

Dywanowa wersja schodów na beton to stopnice i podstopnie tej samej grubości. Zarówno od frontu, jak i od boku schodów, uzyskujemy efekt „dywanu” z drewna na betonie.

stopnie na beton dywanowe
Schody na beton dywanowe.

Schody na beton z kapinosem

Kapinos to bardziej tradycyjne rozwiązanie, choć efekt uzależniony jest od doboru podstopni oraz innych elementów wykończeniowych schodów, jak np. oświetlenie, listwy czy balustrada. Stopnice z kapinosem, czyli elementem stopnicy, która wystaje poza lico podstopni, można uzupełnić o podstopnie z drewna bądź z lakierowanego MDFu. Szczególnie to drugie rozwiązanie, zwłaszcza w białej kolorystyce, Klienci najczęściej wybierają do nowoczesnych wnętrz.

schody na beton z podstopniami MDF
Schody na beton z białymi podstopniami MDF.

Schody samonośne

Pod tą nazwą kryją się wszystkie pozostałe typy schodów, w których występuje konstrukcja drewniana/stalowa podtrzymująca stopnie. Wspomniane konstrukcje możemy rozwiązać na kilka sposobów, co generuje następujące typy schodów:

Belkowe

Wyróżniamy tutaj schody jedno- i dwubelkowe, w których, jak sama nazwa wskazuje, stopnie utrzymują się na jednym bądź dwóch wspornikach stalowych.

schody belkowe
Schody belkowo – półkowe.

Policzkowe

Stopnie umieszczamy na policzkach, inaczej zwane wangami (wówczas mówimy raczej o schodach siodłowych) lub pomiędzy nimi (tradycyjne schody policzkowe). Wangi wykonujemy z drewna bądź ze stali.

schody policzkowe
Schody policzkowe na wangach stalowych.

Na słupie centralnym, czyli tzw. schody kręte/spiralne

Stopnie w tym wypadku utrzymują się na słupie i dodatkowo wspierają na bocznej wandze lub szpilkach. Nie są to schody najwygodniejsze, ale mają swój urok i zajmują niewiele miejsca. Podobnie jak przy schodach policzkowych, konstrukcję tych schodów możemy wykonać ze stali lub z giętego drewna.

schody spiralne
Schody spiralne stalowo – dębowe.

Dywanowe

Takie schody są mocujemy do ściany tylko punktowo, a ich stabilność osiąga się dzięki przytwierdzeniu do wylewki  i warstwy konstrukcyjnej stropu. Pięknie prezentują się zarówno z balustradą, jak i w wersji bez balustrady.

schody dywanowe samonośne
Schody samonośne dywanowe.

Półkowe

Konstrukcja tych schodów jest umieszczona w ścianie pod tynkiem (są w niej „zakotwione”), dlatego warto pomyśleć o tym rozwiązaniu na etapie wykańczania ścian wewnętrznych. Niemniej w wielu przypadkach zamontowanie schodów półkowych możliwe jest także na etapie aranżacji wnętrz. Ażurowe schody z „lewitującymi” stopniami z pewnością robią wrażenie!

schody zabiegowe samonośne
Schody półkowe.

Oprócz konstrukcji, stopni i podstopni, niezwykle istotną kwestią jest dobór balustrady, o czym opowiadamy w kolejnym poście.