Drzwi wewnętrzne to bardzo istotny element wykończenia wnętrza, który, podobnie jak schody, jest nie tylko niezbędną, funkcjonalną częścią domu, ale także integralną ozdobą. Wybierając drzwi wewnętrzne i analizując ich ceny, zastanawiacie się pewnie skąd bierze się tak duża rozbieżność w kosztach oraz które drzwi będą rozsądnym wyborem? Poniżej postaramy się wyjaśnić kilka istotnych kwestii i pomóc Wam w podjęciu tej niełatwej decyzji.
Materiał drzwi a ich cena
Materiał, z jakiego są wykonane drzwi wewnętrzne to niezwykle istotny czynnik, który ma wpływ nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość i trwałość.
Należy zwrócić uwagę, że niejednokrotnie drzwi wewnętrzne, które w nazwie kryją „dąb”, „dąb europejski”, synonimy tych słów lub terminy powiązane z innymi gatunkami drewna, wskazują jedynie na barwę drzwi, a nie materiał, z którego zostały wykonane. Warto zapoznać się z dokładną specyfikacją drzwi wewnętrznych, by uniknąć niepotrzebnych „niespodzianek”.
W popularnych marketach sieciowych można „upolować” drzwi wewnętrzne w bardzo niskich cenach, rzędu kilkuset złotych za komplet skrzydło + ościeżnica, z kolei drzwi na zamówienie z „wyższej półki” kosztują kilka tysięcy złotych. Na czym polega różnica?
Drzwi wykonane z płyt wiórowych bądź pilśniowych są lekkie i stanowią dobrą izolację akustyczną, a przez zastosowanie tanich materiałów do ich produkcji – widnieją na znacznie niższych półkach cenowych od drzwi drewnianych. Mogą być wykończone okleiną naturalną lub sztuczną, wybarwione na dowolny kolor, jednak pozostają imitacją drzwi drewnianych. Jeśli drzwi wykonane z tego typu płyt (np. popularnego MDF) ulegną zniszczeniu, ich naprawa zwykle nie jest możliwa i kończy się zakupem nowych drzwi i wymianą.
Drzwi drewniane mogą być wykonane z litego drewna, jednak najczęściej (aby zachować odpowiednią stabilność wymiarową) wykonujemy ramę z drewna miękkiego, którą wykańczamy kilkumilimetrowym obłogiem z wybranego gatunku drewna szlachetnego. Choć drewno jest z reguły cięższe od płyt wiórowych i pilśniowych, drewniane wnętrze skrzydła drzwi nie ma większego znaczenia na ich użytkowanie – odpowiedni dobór zawiasów pozwala na swobodne otwieranie i zamykanie. Powierzchnia drzwi drewnianych może być dodatkowo wyszczotkowana, aby uwydatnić usłojenie, wygładzona z zachowaniem struktury. Drewniane drzwi można zabezpieczyć zarówno olejem/lakierem bezbarwnym, jak i substancją w dowolnej kolorystyce, np. bieli.
Zaletą drzwi drewnianych jest fakt, iż można je naprawiać przy uszkodzeniach, a gdy ich powierzchnia po latach będzie zniszczona bądź kolor drzwi się znudzi, możliwe będzie ich odnowienie. Co więcej, drewno stosowane w domu o stabilnych warunkach atmosferycznych, stwarza korzystny dla zdrowia mikroklimat, regulując poziom wilgotności w pomieszczeniach.
Najdroższe spośród drzwi drewnianych są wykończone drewnem egzotycznym. Niezwykły efekt dają zwłaszcza te gatunki „egzotyków”, które odznaczają się wyjątkową barwą, jak np. palisander, afromosia lub amazaque.
Rodzaje drzwi a ich cena
Oczywisty wpływ na cenę drzwi wewnętrznych ma także ich rodzaj, konstrukcja oraz detale. Jednymi z droższych rozwiązań są drzwi, które wymagają zastosowania nietypowych ościeżnic, tak jak drzwi zlicowane ze ścianą oraz drzwi przesuwne chowane w ścianie (kosztują średnio kilkaset złotych więcej od drzwi z tradycyjną ościeżnicą). Droższe od prostych jednoskrzydłowych drzwi będą także drzwi o ponadprzeciętnych gabarytach, których cena ustalana jest indywidualnie, drzwi z dodatkowymi detalami (np. frezy na powierzchni skrzydeł, korony ościeżnic, wstawki ze szkła czy metalu) oraz dwuskrzydłowe (zwykle dwukrotność ceny drzwi jednoskrzydłowych). Najtańsze pozostają oczywiście niestylizowane drzwi z jednym skrzydłem o powszechnych wymiarach, a ich cenę będzie generował przede wszystkim materiał, z jakiego są wykonane.
Podsumowanie
Wybór drzwi wewnętrznych należy do jednej z ważniejszych decyzji w trakcie urządzania mieszkania czy domu. Podczas gdy mebel można z łatwością przestawić lub zamienić na inny, drzwi pozostają inwestycją na lata. Jeśli lubicie zmiany i preferujecie wydatki „raz na długi czas”, warto wybrać drzwi drewniane, które można odnowić, wybarwić na inny kolor, a ich funkcjonalność będzie zachowana przez kilkadziesiąt lat. Jeśli z kolei zależy Wam na jak najtańszym wykończeniu, wówczas należy postawić na drzwi wykonane z np. MDF-u.