drewniana podłoga w biurze

JAKIE PODŁOGI DREWNIANE W HOTELU I INNYCH OBIEKTACH KOMERCYJNYCH?

Podłogi drewniane w hotelu i innych projektach komercyjnych to prestiżowy detal wnętrza. Drewno na podłodze sprawia, że nieruchomość zyskuje elegancki lub rustykalny charakter. Poniżej podpowiadamy czym się kierować, by drewniany materiał podłogowy był trwały i piękny na długie lata użytkowania.

W obiektach komercyjnych podłoga narażona jest na większe zużycie i zabrudzenia. Jeszcze do niedawna do takich pomieszczeń wybierana była przede wszystkim wykładzina. Jednak kłopotliwość w utrzymaniu takiej podłogi w czystości pozostawia wiele do życzenia, a świadomość obecności nagromadzonego brudu we włóknach jest niepokojąca. Co raz częściej podłogi drewniane w biurowcach i hotelach stosuje się w prestiżowych wnętrzach, gdzie projektant i inwestor przykładają wagę do efektu zarówno wizualnego, jak i użytkowego. Podłoga drewniana, odpowiednio zabezpieczona i regularnie konserwowana przez personel utrzymujący w obiekcie czystość, jest łatwa w pielęgnacji i nie będzie ulegała nadmiernemu zniszczeniu. Z kolei po latach użytkowania, gdy wspomniana wykładzina nadawałaby się do całkowitej wymiany, drewno z powodzeniem można odświeżyć. Można odnowić je wykonując cyklinowanie powierzchni i ponowne jej zabezpieczenie olejem bądź lakierem.

drewniane podłogi w obiektach komercyjnych

Podłogi drewniane warstwowe do wnętrz narażonych na działanie wilgoci i temperatury

Podłogi drewniane w hotelu i innych tego typu obiektach warto wybrać w wariancie warstwowych desek lub klepek. Są one najczęstszym wyborem zarówno do wnętrz prywatnych, jak i komercyjnych. Za ich wykorzystaniem przemawia przede wszystkich łatwość i szybkość ich montażu. Montaż trwa od kilku godzin, maksymalnie do kilku dni przy dużych powierzchniach. Warto wspomnieć, iż tuż po ułożeniu podłogi można z niej bez przeszkód korzystać. Warstwowe deski lub klepki drewniane charakteryzują się specyficzną budową warstwową (wodoodporna sklejka + obłóg z litego drewna szlachetnego). Taka konstrukcja znacznie zwiększa odporność podłogi na zjawisko paczenia się. Warstwowa podłoga zastosowana we wnętrzach o dużych powierzchniach i narażonych na wahania temperatury i/lub wilgotności będzie trwalsza od litej.

Podłogi drewniane lite jako rozwiązanie optymalne

Lite podłogi drewniane montujemy w postaci surowej, a po przyklejeniu do wylewki cyklinujemy i wykańczamy. Są one trwalsze dzięki szpachlowaniu powierzchni po cyklinowaniu specjalną masą. Wypełnienie ubytków i szpar zapewnia utwardzenie podłogi. Z kolei nałożenie lakieru na całości pozwala na zachowanie jednej „tafli”, bez rowków na krawędziach, co ułatwia utrzymanie podłogi w czystości.

Podłogi z drewna egzotycznego do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu

Drewno egzotyczne to rozwiązanie, które nie należy do najtańszych. Jednak gatunki pochodzące z Azji, Afryki czy Ameryki posiadają niezwykłe właściwości, wpływające na trwałość wykonanej z nich podłogi. Przykładowo drewno jatoba z Ameryki Południowej i Indii odznacza się prawie dwukrotnie większą twardością w porównaniu do naszego rodzimego dębu. Gatunek afrykański doussie jest aż 3-krotnie bardziej odporny na proces paczenia się od buku. Te niezwykłe właściwości drzewa egzotyczne zawdzięczają naturalnym, skrajnym warunkom wzrostu. By przetrwać ekstremalne temperatury i dużą wilgotność, posiadają w swojej strukturze substancje oleiste, które zapobiegają również atakom szkodników. Podłogi z takiego drewna są niezwykle twarde i odporne na ścieranie, a także działanie zmiennych warunków temperatury i wilgotności. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w strefach wejściowych, korytarzach i  innych miejscach narażonych na duże natężenie ruchu.

Sposób wykończenia powierzchni

Rodzaj nałożonej powłoki nie pozostaje bez znaczenia. Twardy wosk olejny doskonale sprawdzi się tam, gdzie podłoga będzie narażona na działanie wilgoci. Olej wnika w głąb drewna, jednocześnie go impregnując. Ponadto z łatwością można punktowo nałożyć ponowną warstwę twardego wosku olejnego w miejscach, w których odnotowaliśmy znaczny jego ubytek. Z drugiej strony lakier to dobre rozwiązanie na tych obszarach podłogi, które będą bardziej narażone na ścieranie. Do komercyjnych obiektów lepszy będzie lakier matowy, na którym nie będą tak widoczne zarysowania. Lakier tworzy barierę chroniącą drewno przed drobnymi zarysowaniami i wgnieceniami. Jednakże renowacja podłogi lakierowanej to zadanie dla fachowców i wymaga wyłączenia z użytku podłogi nawet na kilka dni. Polega na jego całkowitym usunięciu, a następnie położeniu nowej warstwy.

Oprócz wykończenia w postaci lakieru/oleju, istotnym czynnikiem jest także wykończenie samej powierzchni. Strukturyzacja drewna zapewni mniejszą widoczność ewentualnych zarysowań. Warto zatem podłogę drewnianą wybrać w wariancie ze szczotką.

Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem do komercyjnych wnętrz jest drewno egzotyczne wykończone lakierem, w wersji litej do pomieszczeń o stabilnych warunkach temperatury/wilgotności oraz warstwowej w miejscach narażonych na wilgoć.