Problem z nierówną wylewką bądź dużymi różnicami w poziomach podłóg spotykamy podczas realizacji inwestycji naszych klientów bardzo często. Jeszcze więcej kłopotliwych przypadków napotykamy podczas montażu listew przypodłogowych. Niejednokrotnie okazuje się, że ściany nie są wystarczająco równe, a kąty na słupach bądź krawędziach ścian pozostają dalekie od prostych.
Bazując na naszym doświadczeniu w montowaniu podłóg, znaleźliśmy kilka sposobów na uporanie się z tego typu komplikacjami.
Jak radzimy sobie w przypadku nierównej wylewki lub różnicy poziomów?
Podwyższenie poziomu podłogi
Gdy płytki ceramiczne lub kamienne zostały już ułożone, a fliziarz nie zastosował odpowiedniej grubości kleju, by wyrównać poziom z docelową drewnianą podłogą, sytuacja nie jest jeszcze bez wyjścia. Prawdopodobnie uda nam się zniwelować niewygodny uskok, który powstałby pomiędzy posadzkami.
Drobną zmianę wysokości możemy uzyskać stosując grubszą deskę podłogową (o ile nie została wybrana najgrubsza z dostępnych desek Roble). Możemy także nałożyć minimalnie większą ilość kleju montażowego. Nie jest to jednak ekonomiczna wersja rozwiązania problemu z nierównościami wylewki. Grubość podłogi drewnianej w oczywisty sposób wpływa na jej cenę.
W przypadku większych różnic w poziomach oraz zapewniając większą oszczędność mamy sprawdzony jeszcze jeden sposób. Za pomocą specjalnych mat poziomujemy podłogę w taki sposób, by zrównać się z docelową wysokością. Jeśli z kolei grubość do zniwelowania przekracza 10 mm bądź mamy do czynienia z bardzo niejednorodną powierzchnią wylewki, ostatnim ratunkiem jest wykonanie wylewki samopoziomującej na istniejącym jastrychu. Wiąże się to nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale także koniecznością odczekania od kilkunastu godzin (wylewka szybkowiążąca) nawet do kilku tygodni (wylewka standardowa).
Redukcja grubości jastrychu
W odwrotnej sytuacji, gdy wylewka znajduje się za wysoko, by „zmieścić” drewnianą podłogę jedynym rozwiązaniem jest szlifowanie posadzki betonowej. Podobny wariant zastosujemy aby zrównać się z np. wejściem na taras czy balkon bądź płytkami w kuchni czy łazience. W praktyce wielokrotnie wykonywaliśmy taki zabieg nie tylko przy nierównościach wylewki, ale także w przypadku, gdy np. po zdjęciu wykładziny na betonie pozostały resztki kleju.
Jak radzimy sobie w przypadku nierównej ściany?
Krzywe ściany to dylemat wielu właścicieli domów i mieszkań. Montując listwy przypodłogowe przy ścianie, która posiada nierówną powierzchnię, stosujemy akryl w kolorze wybranego drewna bądź ściany. Tym sposobem wypełniamy szczeliny widoczne na łączeniu górnej krawędzi listwy ze ścianą.
Co zrobić, by uniknąć nierówności na ścianach i wylewce?
Jedną z najistotniejszych kwestii jest wybór sprawdzonej, rzetelnej firmy murarskiej. Zarówno gładka, wypoziomowana ściana, tak i równa posadzka to niezwykle ważne elementy wykończenia wnętrza pod względem estetyki oraz funkcjonalności. Umieszczenie listew przypodłogowych, dopasowanie mebli ściennych czy nawet zawieszenie większych obrazów na nierównej ścianie jest wyzwaniem. Podobnie ułożenie drewna czy ceramiki na niewypoziomowanej wylewce może przysporzyć wielu problemów, ale także i dodatkowych kosztów. Warto zatem zdecydować się na wybór pewnej ekipy wykończeniowej.
Kolejnym aspektem, o którym należy pomyśleć przed montażem jakiejkolwiek posadzki na jastrychu, to dobór podłóg o konkretnej grubości. W pierwszej kolejności wykonuje się posadzki ceramiczne i kamienne, pod którymi można położyć więcej kleju. Najlepiej zatem najpierw wybrać drewnianą podłogę i przekazać jej fragment fliziarzowi, który odpowiednio dopasuje poziom posadzki ceramicznej do grubości drewnianej deski.
Oby w Waszym domu powyższe problemy nie miały miejsca, a tymczasem zapraszamy do skorzystania z kompleksowych usług Roble (www.roble.eu). 🙂