Drewniane podłogi od zawsze dominowały w pałacach i rezydencjach najbogatszych, stanowiąc symbol luksusu. Jednym z najbardziej prestiżowych rozwiązań są intarsje: rozety, bordiury i tafle pałacowe, które, jak sama nazwa wskazuje, są wizytówką palatiów.
Zdobienie parkietów za pomocą intarsji, czyli tworzenie „obrazów” przy użyciu drewna różnych gatunków oraz z wielorakimi efektami (np. podpalania, bielenia), stanowi umiejętne połączenie unikatowego stylu z precyzją pracy parkieciarza.
Zabytkowym wnętrzom takie podłogi nadają reprezentatywnej formy, a w dzisiejszych salonach wpasują się w styl przestronnych, eleganckich wnętrz. Będą również doskonałym akcentem na podłogach w prestiżowych salach konferencyjnych i biurach. Róże wiatrów wkomponowane w drewniany parkiet (nie tylko na podłodze, ale także np. na ścianie) idealnie wkomponują się w pomieszczenia o marynistycznym wystroju, sugerując zamiłowanie właścicieli do dalekomorskich podróży.
Do intarsji podłogowych Roble stosuje najczęściej następujące gatunki drewna:
- dąb bezsęczny,
- jesion (wielobarwność tego drewna sprawdza się w podłogach promienistych z rozetami),
- buk, klon (występują w jasnych barwach)
- orzech amerykański, merbau, teak (te egzotyczne gatunki drewna posiadają szeroką paletę barw, od żółci, poprzez czerwień, aż do ciemnego brązu),
- wenge (odznacza się bardzo ciemną barwą).
Co więcej, po latach użytkowania podłogi taflowej, z intarsjami, można ją zregenerować tak jak klasyczny parkiet. Zeszlifowanie kilku milimetrów powierzchni oraz nałożenie nowej warstwy lakieru lub oleju sprawi, że podłoga będzie wyglądała jak świeżo położona.