DOBÓR LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH – KOLORYSTYKA I PROFILE

W poprzednim wpisie omawialiśmy funkcje jakie pełnią listwy oraz z jakich materiałów są wykonywane. Niemniej istotne przy doborze listew przypodłogowych są także kolorystyka i profile, które powinny pasować do stylu wnętrza.

KOLORYSTYKA

W kwestii wyboru odpowiedniego koloru, powinniśmy się zastanowić do jakiego elementu pomieszczenia listwy mają pasować lub od czego się odróżniać. Mamy zatem co najmniej cztery możliwości:

  • Listwy dopasowane do podłogi

Jeszcze do niedawna był to najpopularniejszy wariant, zakładający, że listwy dobiera się na podstawie istniejącej posadzki. W ten sposób do parkietów i desek wybiera się listwy wykonane z tego samego gatunku drewna, wybarwione na identyczny lub nieco ciemniejszy odcień, natomiast do płytek – cokoliki z tego samego materiału. Idealne dopasowanie listew do drewnianej podłogi, zwłaszcza w klasycznych lub rustykalnych wnętrzach, nadal uważane jest za wysmakowane. Co raz częściej jednak do wykończenia ścian przy płytkach stosuje się listwy naturalne, drewniane lub lakierowane z MDF-u, które prezentują się zdecydowanie bardziej ekskluzywnie. Listwa w kolorze podłogi optycznie powiększa pomieszczenie, ale jednocześnie „skraca” ściany, dlatego też nie należy przesadzać z ich wysokością.

  • Listwy dopasowane do ściany

Ciekawym i subtelnym rozwiązaniem jest „scalenie” listew ze ścianą, poprzez pomalowanie ich w jednym kolorze. Przy tej opcji pomieszczenie nie będzie optycznie obniżone, a podłoga może być dobrana w kontrastujących barwach. Wnętrze z takimi płaszczyznami będzie estetyczne, a dodatkowo można pokusić się o wybór urozmaiconych profili i tekstur listew.

  • Listwy dopasowane do ościeżnicy/drzwi

Jeśli we wnętrzu obecne są stylowe, porządne drzwi, warto zintegrować listwy z ościeżnicą. Jeśli drzwi są drewniane, oczywistym wyborem będą listwy z tego samego drewna i podobnym wybarwieniu, natomiast do białych, popielatych drzwi, z łatwością będzie można dobrać listwy z MDF-u w odpowiadającym im kolorze. Takie rozwiązanie podkreśli piękne drzwi, a także nada wnętrzu harmonijny charakter z efektem płynnych linii, które stworzą na ścianach listwy i ościeżnice.

  • Brak dopasowania do konkretnego elementu wnętrza

Jeśli podłogi i drzwi są w jednym odcieniu, a ściana w jednolitym kolorze, ekstrawaganckim, ale niejednokrotnie bardzo efektowną metodą jest wówczas montaż listew metalowych, które teoretycznie nie pasują do konkretnego elementu wnętrza. Srebrne, czarne lub złote będą współgrały z większością kolorów i materiałów, a jednocześnie stanowić kontrastowy i awangardowy akcent we wnętrzu.

PROFILE

Dobierając listwy, warto wziąć pod uwagę ich wysokość, grubość oraz kształt.

Wysokie (nawet do 15cm) cokoły sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, gdzie sufit jest umieszczony powyżej 2,7m od podłogi lub jeśli będą dobrane w kolorze ściany. Wyższe cokoły będą także pasowały do jasnych podłóg, a jeśli zostaną dobrane w tej samej kolorystyce co posadzka, optycznie ją powiększą.

W mniejszych wnętrzach oraz do ciemnych podłóg należy dobierać niskie listwy, aby dodatkowo ich nie „zacieśniać”. Standardowo, w pomieszczaniach o wysokości 2,5-2,7m montowane są listwy o wysokości 6-8cm, natomiast do wyjątkowo niskich wnętrz najlepiej wybrać ćwierćwałki.

Proste, kanciaste motywy bez dodatkowych ozdób doskonale komponują się w nowoczesnych, industrialnych oraz minimalistycznych loftach.

Styl klasyczny czy rustykalny czy determinują wybór niezbyt wysokich, najczęściej drewnianych i lekko zaokrąglonych listew. Subtelnie zaokrąglona krawędź nie jest mocno widoczna, a zapobiega osadzaniu się kurzu oraz wizualnie redukuje grubość listwy.

Listwy o wymyślnych profilach, wzorowanych na sufitowej sztukaterii z dawnych lat, pięknie wyglądają w pomieszczaniach w klimatach glamour, vintage czy eklektycznym.