Elewacyjne deski drewniane można montować na kilka sposobów, jednak ze względu na zmienne warunki atmosferyczne w Polsce musimy pamiętać o odpowiedniej wentylacji i izolacji. Poniżej przedstawiamy dwie najczęściej stosowane techniki.
Zastosowanie rusztu krzyżowego
Sprawdzonym sposobem montażu elewacji drewnianej, na nieocieplonej ścianie konstrukcyjnej, jest rozwiązanie z wykorzystaniem tzw. rusztu krzyżowego. Łaty, wykonane z tego samego gatunku drewna, co deski elewacyjne, są montowane za pośrednictwem kątowników stalowych bezpośrednio do muru, w rozstawie 400-600 mm (w zależności od grubości zastosowanej izolacji i długości desek). Pomiędzy łatami umieszcza się izolację (najczęściej wełnę mineralną), a następnie na tak przygotowany ruszt nakłada się folię paroprzepuszczalną.
Kolejnym etapem jest nabicie kontrłat (listew wentylacyjnych) na łaty, prostopadle bądź równolegle. Takie rozwiązanie zapewnia powstanie szczeliny wentylacyjnej (ok. 2 cm) pomiędzy kontrłatami a deskami, która jest konieczna, by zapobiec wewnętrznej kondensacji wilgoci.
Mocowanie prostego rusztu drewnianego na zaizolowanej ścianie
W przypadku, gdy ściana zewnętrzna zaizolowana została styropianem lub wełną mineralną, należy wykonać na podłożu warstwę zbrojoną. Następnie ścianę wykańcza się tynkiem, a na fragmentach przeznaczonych pod drewnianą elewację, mocuje się zaimpregnowany ruszt drewniany za pomocą kotw lub konsoli wsporczych.
Ostatnim etapem jest przykręcanie desek do rusztu, podobnie jak w rozwiązaniu z wykorzystaniem rusztu krzyżowego.
Mocowanie drewnianych desek elewacyjnych
Montaż desek elewacyjnych zawsze rozpoczyna się od dołu (w odległości min. 30cm od ziemi lub zewnętrznej posadzki) i pod kątem 90 stopni względem elementów rusztu (kontrłat lub łat, jeśli kontrłaty nie występują). Ponadto należy układać je piórem do góry (w przypadku elewacji układanej poziomo), tak aby umożliwić swobodne spływanie wody. W zależności od gatunku drewna, deski mocujemy do rusztu za pomocą wkrętów (twarde gatunki egzotyczne) lub gwoździ.
Jeśli stosowane są deski elewacyjne z piórem i wpustem, gwoździe lub wkręty mogą być mocowane do pióra (montaż ukryty) bądź bezpośrednio na zewnętrznej stronie deski, w równym rozstawie, aby zachować estetykę (montaż widoczny).
Deski elewacyjne o profilach nie posiadających pióra i wpustu również nadają się do systemu montażu widocznego (podobnie jak wyżej, przy pomocy wkrętów) oraz ukrytego (dzięki zastosowaniu nierdzewnych klamer mocujących lub poprzez układanie desek jedna na drugą, tak, by ukryć elementy stalowe).
11
W kolejnym poście będziemy omawiać typy desek elewacyjnych i przedstawimy parę ciekawych inspiracji 🙂