DREWNO W ŁAZIENCE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Drewno doskonale ożywia wnętrze i nadaje mu „ciepłej” aury. Łazienki, ze względu na obecność ceramiki sanitarnej, niejednokrotnie sprawiają wrażenie chłodnych, a zastosowanie samych płytek w jasnych odcieniach nie zawsze pozwala na otrzymanie harmonijnego wnętrza. Dzięki użyciu drewnianych szafek, podłogi lub okładzin ściennych możemy jednocześnie zachować estetyczny design i ciepłe pomieszczenie.

Wielu z Was pewnie zadaje sobie teraz pytanie: co zrobić, by drewno w łazience utrzymało swój piękny i naturalny wygląd przez lata?

DOBÓR MATERIAŁÓW

Szczególną uwagę w tym wypadku należy zwrócić na parametry takie jak niski skurcz i dobra stabilność oraz wysoka twardość danego gatunku drewna. Ciągłe narażenie na działanie wody, pary wodnej i temperatury może powodować odkształcanie, gnicie i puchnięcie drewna. Dlatego też najistotniejszym krokiem przed montażem drewnianych elementów w łazience jest dobór adekwatnego gatunku drewna.

W przypadku podłogi, obudów wanien, ścian czy blatów, które będą wystawione na bezpośredni kontakt z wodą, najlepszym wyborem będą gatunki egzotyczne: merbau, teak lub iroko oraz krajowe: dąb, buk czy modrzew.

Odpowiedni gatunek drewna jest kluczowy, jednak należy pamiętać również o właściwej budowie wewnętrznej użytych w łazience desek, blatów i drzwiczek oraz prawidłowym ich montażu.

Deski warstwowe są lepszym rozwiązaniem na podłogach w salonach o dużym metrażu, zwłaszcza w miejscach przy drzwiach, oknach i narażonych na niewielkie zmiany wilgotności i temperatury. W tym wypadku warstwowa budowa drewnianej podłogi pozwala na niezauważalną pracę drewna. Jednak w łazienkach swoisty klimat wymusza zastosowanie desek litych. Ponadto do klejenia podłogi należy zastosować elastyczny klej, który umożliwi nieuniknioną pracę drewna, a podłoże zabezpieczone przed wchłanianiem wilgoci specjalnym gruntem o właściwościach grzybobójczych i wodoodpornych.

Jeśli drewno użyte w łazience nie będzie narażone na bezpośrednie działanie wody, np. szafki, blaty oraz ścienne okładziny oddalone od kranów, umywalek czy wanien, z powodzeniem można wykonać te elementy ze sklejki obłożonej fornirem lub warstwą litego drewna krajowego.

ZABEZPIECZNIE DREWNA W ŁAZIENCE

Najlepszym sposobem na zakonserwowanie drewna w pomieszczeniach narażonych na duże wahania wilgotności oraz stały kontakt z wodą są twarde woski olejne, które wnikają w pory drewnianych powierzchni. Ponadto oleje nie tworzą powłoki (jak w przypadku lakieru), a tym samym nie będą pękać. Głęboka penetracja oleju w strukturę drewna nie tylko chroni ten materiał przed zabrudzeniami, ale także wchłanianiem wilgoci.

Istotne jest, aby deski, okładziny ścienne i inne elementy drewniane, stosowane do wykończenia wnętrza łazienki, były zabezpieczone olejem z każdej strony (nawet tej niewidocznej, a zwłaszcza na płaszczyznach cięcia).

Raz lub dwa razy w roku (w zależności od zużycia powierzchni drewnianych), należy ponownie wetrzeć za pomocą ściereczki lub pędzla taką ilość twardego wosku olejnego, jaką drewno będzie w stanie wchłonąć. Okresowa konserwacja pozwoli na uniknięcie zniszczenia drewnianych elementów w łazience przez długie lata.