Jeśli udało nam się już wybrać odpowiednie schody do naszego wnętrza – czas na balustrady. Dobrze dobrana balustrada, np. efektowna szklana, będzie spełniała nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną.
Jakie zatem mamy możliwości? Tak naprawdę mamy pełną dowolność – balustrada może być pełna lub ażurowa, wykonana z drewna, stali kutej, szkła hartowanego bądź z połączenia wspomnianych materiałów. Popularne w ostatnich latach balustrady szklane na rotulach, w „ukrytych” szynach lub w postaci tafli umocowanych pomiędzy tralkami stalowymi/drewnianymi na pewno będą robiły wrażenie. Najczęściej wybierane przez naszych klientów to:
Balustrady całoszklane
Ze względu na to, że szkło stanowi główny element konstrukcyjny balustrady i przenosi obciążenia, wymagane jest zastosowanie szkła hartowanego laminowanego. Sprawdzi się tu system VSG/ESG 8.8.4, w którym dwie tafle szkła hartowanego sklejone są czterema warstwami folii.
Balustradę całoszklaną mocuje się do stropu lub schodów za pośrednictwem łączników punktowych albo liniowych. Do mocowania punktowego używa się tzw. rotul, pod które nawierca się otwory w szkle. Niezwykle efektowne są balustrady „zatopione” w stopniach.
Innowacyjnym sposobem umieszczenia tafli szkła jest zastosowanie łączników liniowych, t.j. szyny stabilnie przytwierdzonej do podłoża. W szynach znajdują się elementy, które amortyzują pracę szkła i oddzielają je od metalowej listwy.
Balustrady kurtynowe
W takim rozwiązaniu stosuje się pionowe elementy lub ramy konstrukcyjne np. ze stali lub drewna, pomiędzy którymi umieszczane są panele, najczęściej wykonane ze szkła (mocowane na zacisk). Pionowe komponenty mocuje się albo do stopnic, albo z boku schodów, do ich policzka, aby zwiększyć szerokość użytkową biegu.
Balustrady wycinane laserowo
Nasza firma wykonuje także ażurowe wypełnienia z lakierowanych płyt MDF bądź z nierdzewnej blachy malowanej proszkowo. Fantazyjne wzory są wycinane metodą CNC, dzięki czemu uzyskuje się precyzyjne wykończenia.
Balustrady z kutej stali
Bogato zdobione detale z kutego metalu wymagają rozgrzania, kucia i odpowiedniego gięcia każdego pojedynczego elementu, jednak efekt takiej pracy jest zjawiskowy.
Balustrady tralkowe
Tralki i słupki mogą być wykonane zarówno z metalu, drewna, jak i ich połączenia. Również kształt tralek można dostosować do upodobań – standardowe przekroje kwadratowe i okrągłe mogą być zastąpione bardziej wymyślnymi profilami: frezowanymi, toczonymi w formy graniaste czy żłobionymi w gzymsiki. Balustrady w formie relingów
To nowoczesne rozwiązanie, z pochwytem ze stalowej lub drewnianej rurki i wypełnieniem z cienkich stalowych linek.
Przy tak szerokim wyborze na pewno dobierzecie balustrady adekwatne do wystroju Waszego wnętrza, a my z chęcią Wam w tym pomożemy! 🙂